Bible nejen pro biblisty – kongres ESKT 2015
Lovaňská katolická univerzita a viceprezident ESKT Pierre Van Hecke hostili ve dnech 17.–20. 9. kongres k tématu Duše teologie: Role Písma v teologii. Koho neodradilo klíčové slovo „Písmo“, zakusil, že Bible není tématem jen pro biblisty.
Úvodní přednášku „Písmo a teologie: Evangelium rodiny“ proslovil antverpský biskup mons. Johan Bonny. Připomněl v ní, že evangelium rodiny musíme chápat jako součást evangelia pro celé lidstvo. Diskuse o rodině se proto nemůže točit jen kolem několika málo klasických biblických míst, ale musí být prodchnuta duchem celého evangelia.
Po tomto pastoračně zaměřeném příspěvku následovaly přednášky nahlížející téma konference z pohledu filosofie, křesťanské pedagogiky, pravoslaví i fundamentální a systematické teologie. Novinkou byl společný dialogický příspěvek manželů Steinových nazvaný „‚Kánon a komunita‘: sociálně-etická relevance Písma sv.“ Marianne Heimbach-Steins promlouvala z pohledu sociální etiky, její manžel Georg Steins z pohledu biblistiky.
Další inovací byly semináře zařazené do paralelních sekcí. Na rozdíl od krátkých přednášek trvaly 90 minut a účastníci v nich dostali prostor společně o tématech diskutovat. A diskuse se opravdu rozvinula už kvůli tomu, že dva semináře otevřely otázku genderu.
Program konference byl nabitý, takže nezbylo mnoho času na poznávání krás města. Přesto mohli všichni účastníci něco z Belgie okusit. Úvodní setkání proložily tóny Gershwinovy skladby Summertime přednesené saxofonovým kvartetem. Saxofon, jak připomněl Pierre Van Hecke, totiž pochází z Belgie. Belgické hranolky i čokoládové zákusky byly jednou z voleb u oběda. A nechybělo ani pivo z belgických klášterů, například při společném setkání české a slovenské sekce.
Pořadatelé se opět snažili, aby byla konference přístupná co nejširšímu okruhu účastníků. Podařilo se jim získat štědré sponzory, a tak opět nabídli účastníkům z východní a střední Evropy proplacení nákladů. Za to jim patří velký dík.
Kdo tentokrát chyběl, měl by si poznačit v diáři, že nás nová viceprezidentka Marie-Jo Thiel zve za dva roky na kongres do Štrasburku. Než se dozvíme jeho téma, můžeme se těšit alespoň na alsaské tartes flambée.