Kongres ESKT
Evropská společnost pro katolickou teologii organizuje každé dva roky mezinárodní konferenci, na které se shromáždí nejen její členové, ale je otevřená i ostatním teologům. Letos (20.–23. srpna) byl kongres uspořádán v Mary Immaculate College univerzity v Limericku na jihozápadě Irska. Z českých teologů se ho účastnili doc. Miloš Raban a dr. Michal Podzimek z Přírodovědecko-humanitní a pedagogické fakulty Technické univerzity v Liberci, a doc. Eduard Krumpolc z Cyrilometodějské teologické fakulty Palackého univerzity v Olomouci.
Hlavní téma letošního kongresu bylo Vzdychající stvoření – ekologie a ekonomie, interdisciplinární teologické perspektivy. Program byl věnován mezioborovému teologickému zkoumání role křesťanství a ekologie či ekonomie v evropském měřítku. Zamýšlel se nad napjatým vztahem mezi lidskou ekologií, ekonomií a Božím stvořením a nad tím, jak může být toto téma uchopeno teologicky. Na irském kongresu byl přítomen největší počet účastníků v historii kongresů: 450 osob.
Kongres se snažil uchopit svá témata z ekumenické a interdisciplinární perspektivy a vyjádřil naději, že přispěje k silnější přítomnosti teologie v současné diskusi o Evropě, její identitě, roli, budoucnosti. Zkoumal současné dějiny teologie vztahů napříč akademickým, církevním a společenským světem, zabýval se otázkou vzniku apokalyptických reflexí ekologie, pohybujících se mezi historií a fikcí: ekologie a ekonomie jako paradigma inkarnace, spása ve světě, objevení budoucnosti na 2. vatikánském koncilu a odpovědnost za stvoření jako kněžská a advokátní služba z hlediska teologické etiky.
Kongres otevřel biskup limerické diecéze a velký kancléř univerzity mons. Donald Murray, prezident Evropské společnosti pro katolickou teologii prof. Eamonn Conway a její čestný prezident prof. Peter Hünermann, který založil nadaci na podporu doktorandů teologie z evropských zemí. Jeho nadace také pořádala oslavu k 20. výročí založení Společnosti.
Naše Česká společnost pro katolickou teologii měla i tentokrát vlastní workshop na téma Teologické aspekty antropického principu. Úvodní referát a koreferát měli Dr. Eduard Krumpolc a Doc. Miloš Raban.
Neděle byla věnována zasedání valného shromáždění, na němž byla zvolena nová zastupující prezidentka Společnosti – předsedkyně rakouské sekce dr. Sigrid Müller z Institutu morální teologie Katolické teologické fakulty vídeňské univerzity.
Odpoledne zasedalo kuratorium, které tvoří členové jednotlivých národních sekcí (asi 40 osob). Zde bylo zvoleno nové prezidium ESKT a potvrzeno příští zasedání kuratoria, které přijalo pozvání nové zastupující předsedkyně do Vídně na únor příštího roku. V roce 2011 se bude ve Vídni konat také Evropský kongres. Téma vídeňského kongresu se upřesní při zasedání kuratoria.
Autor je předsedou České společnosti pro katolickou teologii, která je kolektivním členem ESKT.