Kongres Evropské společnosti pro katolickou teologii v Bratislavě
Třicet let od svého založení oslavila Evropská společnost pro katolickou teologii na kongresu, který se konal 28. – 31. srpna tohoto roku. Poprvé od založení společnosti se kongres uskutečnil v post-komunistické zemi a tato čest připadla Slovensku, konkrétně Bratislavě. Nad tématem „Naděje: kde leží naše naděje?“ se sešlo na 240 teoložek a teologů ze zemí západní i východní Evropy, včetně mladých začínajících teologů, jejich příspěvkům patřil první den.
Pierre van Hecke, Marie-Jo Thiel, Peter Dubovský (zdroj: fotogalerie kongresu)
Výroční kongres mě zaujal už tím, jak ho jeho organizátor, zatupující prezident Společnosti Miloš Lichner, SJ, dokázal propojit s místními náboženskými komunitami a s akademickou obcí. Při zahájení vyslovili kongresu svou podporu evangelický biskup i židovský rabín, stejně jako představitelé teologických fakult a též Slovenské biskupské konference. Vzácný byl také pozdrav od prezidenta komise biskupských konferencí Evropské Unie (COMECE) Jean-Claude Hollericha a (z nahrávky) od generálního představeného jezuitů Artura Sosy.
Hlavní přednášky považuji téměř všechny za vysoce kvalitní. Od biblistiky (Dubovský, Van Hecke, Levine) program postupoval přes filosofickou reflexi (Nagl-Docekal, Daughton) k praktické teologii (Polak – ta byla ovšem zařazena dřív, Garanzini) a exkurzům do oblasti umělé inteligence (Haker) a mezináboženského dialogu (Kubacki). Hodnotit příspěvky v paralelních sekcích je obtížné – současně běželo vždy sedm seminářů. Celkově však bylo cítit, že na kongresu převládá touha po otevřené teologické diskusi, že je možné vyjadřovat různé názory, včetně kritických, a že převažuje snaha vzájemně se podpořit směrem k hlubšímu porozumění zkoumaných otázek.
Jeden z večerů byl věnovaný samotné oslavě výročí Společnosti. Kromě líbezné hudby smyčcového kvarteta mladých hudebníků, které několikrát doprovodil i jezuita Vlastimil Dufka na hoboj, zazněla vzpomínková řeč Dietmara Mietha. Ten stál jak u zrodu Společnosti, tak u tzv. Kolínské deklarace z roku 1989. Prezidentka Společnosti Marie-Jo Thiel připomněla, že Společnost vznikla na podporu svobodné teologie a ve službě církvi, stejně jako pro vyjádření solidarity s teology po celém světě.
Na závěrečném zasedání Společnosti byla novou zastupující prezidentkou zvolena Margit Eckholt a příští kongres se tedy uskuteční na její domovské univerzitě v Osnabrücku. Termín 25. – 28. 8. 2021 je možné již nyní zaznamenat do diáře. Téma bude zřejmě souviset s ekologickou krizí, globálními změnami a teologickými reakcemi na tyto skutečnosti. Společnost též nově vytvořila kuratorium mladých teologů, mezi jehož pěti členy je český teolog Martin Kočí.
Z České republiky se kongresu zúčastnili teoložky a teologové ze všech tří katolických teologických fakult, z Evangelické teologické fakulty, Vyšší odborné školy Jabok a dalších pracovišť. Příspěvky přednesli (řazeno abecedně) Jaroslav Franc, Petr Jandejsek, Anna Janů, Michal Kaplánek, Denisa Klemschová, Josef Mikulášek, Dominik Opatrný, Libor Ovečka, Jan Polák, Lucie Rathouzská, Marcela Fojtíková Roubalová, Zuzana Svobodová.
Petr Jandejsek