Zápis ze zasedání ČSKT dne 28. 10. 2009 v Olomouci
Přítomni: prof. ThDr. Pavel Ambros, ThD., prof. PhDr. Ludvík Armbruster, Mgr. Jiří Filipi, ThLic. Roman Czudek, Dr. Ing. Eduard Krumpolc, CSc., ThD., doc. PhDr. Ing. Miloš Raban, ThD.,Mgr. David Seifert, ThLic. Mgr. Karel Sládek, ThD., prof. ThDr. Ladislav Tichý, ThD.
1. Doc. Raban pozdravil účastníky a zahájil zasedání. Prof. Pavel Ambros přednesl přednášku na téma „Ekumenický program v díle Adolfa Špaldáka "Das Ideal der einen Kirche und die Wege dahin (1928)“. Jednota je možná, bude-li každý člen církve konvertovat k jednotě. V diskusi padl dotaz o místo takto orientované osobnosti v církvi dnes. Pater Špaldák znamenal zásadní přínos pro ekumenismus, argumentoval přirozenými důvody, rozumem. Dílo ilustruje dramatičnost české náboženské scény, různorodost teologického hledání. Jeho postoje představují třetí cestu českého teologického hledání - nezůstává konzervativní ani nepřechází k husitům, nýbrž pěstuje modernismus na katolické půdě. To je aktuální i pro dnešní dobu a dnešní otázky. Vyvstává úkol přehodnotit éru Katolického mírového hnutí, které bylo pokusem o teol. diskurs v podmínkách socialismu.
2. Doc. Raban referoval o konferenci v Limericku pod názvem „Eager Longing of Creation“. Proběhla čtyři plenární zasedání s podtématy:
1. „Teologie v průsečíku akademického církevního a společenského života“ – býv. prezident prof. Lieven Boeve, KU Lovaň,
2. „Geneze a apokalypsa stvoření“ - vedl prof. Seán Freyne,
3. „Mezi historií a fikcí“, prof. Dr. Stella Morra z Říma,
4. „Náboženská báze technologického rozvoje,“ prof. Hans Dieter Mutschler, Krakov.
Na konferenci dále proběhla diskuse na téma budoucnost 2. Vatikánského koncilu. V české sekci pronesl Dr. Krumpolc referát na téma Antropický princip. ESKT zvolila nové předsednictvo.
3. Příští evropský kongres se bude konat v roce 2011 ve Vídni. Během února budou sbírány náměty k jednání. Přítomní navrhli následující témata: Východní teologie, Křest jako protějšek teologie bez víry. Další návrhy budou vítány do 31. 01.2010 na mailové adrese raban@mcdo.cz.
4. Je nutné aktualizovat webové stránky. Bulletin ESKT již vychází jako občasník, vyšlo číslo věnované situaci církve v Evropě. Díky iniciativě prof. A. Franze z Technické univerzity v Drážďanech byl vydán sborník z konference v Hejnicích, který si lze ještě objednat. Příspěvky do bulletinu je možné posílat doc. Rabanovi. Byla založena ČSKT, na příštím zasedání proběhne volba předsednictva. Na předsedu bude opět navržen Miloš Raban, tři místopředsedové budou z teologických fakult: Praha: L. Armbruster, Olomouc: Eduard Krumpolc, České Budějovice: Michal Kaplánek, tajemnice: Jolana Poláková, čestný prezident Oto Mádr. Podrobnosti o příštím zasedání budou zveřejněny na webu.
5. Financování ESKT: byly vybrány příspěvky ve výši 14tis. Kč. Jako občanské sdružení může ESKT zažádat o grant. Existuje např. grant na podporu doktorských prací z oboru katolické teologie, grant na zadání bibliografií teologických článků (prof. Armbruster) atd. Členové společnosti by mohli mít na webových stránkách www.cskt.cz seznamy svých publikací. Dále je třeba přidat na stránky odkazy evropských společností pro katolickou teologii.
6. Příští setkání ČSKT se bude konat 1. května 2010 v 9:00 hod. v Praze. Jsou zváni všichni členové ČSKT a zájemci o členství. Na přednášku bude pozván zahraniční teolog (např. nová vicepresidentka ESKT Sigrid Müller, popř. doc. Martin Weis).
7. Různé: Dr. Krumpolc informoval o otevření České kristologické a mariologické akademie pod Katedrou systematické teologie, iniciátorem je C. V. Pospíšil. Pracoviště bude propojeno s papežskou mariánskou akademií. Dále upozornil na knihu Richarda Dawkinse Boží blud, která zesměšňuje a vulgarizuje náboženství a šíří ateistickou propagandu. Přítomní radí ignorovat recenze.
Zapsala: Mgr. Ilona Sovová
Schválil: Miloš Raban