Záznam přednášky prof. PhDr. Tomáše Petráčka Ph.D., Th.D. v učené společnosti o Aloisi Musilovi
Přednášku (i následnou diskuzi) prof. PhDr. Tomáše Petráčka Ph.D., Th.D. proslovenou 16. dubna 2024 včetně úvodu prosloveného prof. Lenkou Karfíkovou, Dr. theol. si můžete vyslechnout zde: https://youtu.be/5-Hx4QdXmeU
Přednášku lze doporučit i pro srovnání, kolik vědecké a osvětové činnosti byl schopen a ochoten prof. ThDr. Alois Musil, dr. h. c. (30. 6. 1868–12. 4. 1944), katolický kněz a vědec, papežský prelát, biblista, orientalista, cestovatel a spisovatel, vykonávat, jak pracoval pro církev, aby byla otevřená a poctivě dokázala reagovat na nové vědecké poznatky. Za cenu velkých sporů Alois Musil promýšlel moderní biblické metody. Studoval na slavné biblické škole francouzských dominikánů v Jeruzalémě, v École biblique pod vedením P. Marie-Josepha Lagrange OP. V období do 2. světové války tvořili Češi po Francouzích a Belgičanech třetí nejpočetnější skupinu v École biblique. Ze zdravotních důvodů a z důvodu konfliktu s místními kmeny odešel Alois Musil z kanonického domu z École biblique do Bejrútu, do školy jezuitů, aby tam studia dokončil, je mu ale odebrána finanční podpora, rychle je ale podpořen českou akademií věd, aby se mohl věnovat biblickému studiu. Tomu je ochoten se přizpůsobit životu v arabských kmenech, zajímají jej různé podoby forem života beduínských kmenů, aby porozuměl více Bibli.
Další naši biblisté z École biblique jako Vincent Zapletal (1857–1938, mj. člen Královské české společnosti nauk a korespondent České akademie) a Jan Hejčl (1868–1935) tvořili důležité jádro české biblistiky.
Jedna z otázek v diskuzi se týkala i současnosti a budoucnosti. Budeme moci na kvalitní českou katolickou biblistiku v brzké době navázat? Najde se katolický kněz k vyslání na École biblique, abychom navázali na tyto osobnosti?